O homeopatii

     Homeopatia jest metodą leczniczą, która zajmuje się całym człowiekiem, rozpatrując wszystkie jego dolegliwości i choroby. Lek homeopatyczny pobudza naturalne siły uzdrawiające naszego organizmu, powodując - w zależnosci od rodzaju i zaawansowania chorób pacjenta - wyleczenie, poprawę stanu zdrowia, lub przynajmniej ulgę w cierpieniu.

     Homeopatia opiera się na hipotezie Hipokratesa, że podobne leczy się podobnym (łac. similia similibus curentur).

     Na przełomie XVIII i XIX wieku metoda została rozwinięta przez niemieckiego lekarza i farmaceutę Samuela Hahnemanna i od tego czasu nieprzerwanie, z rosnącą popularnością praktykowana jest przez lekarzy na całym świecie.

Homeopatia, jako specjalna forma leczenia, opiera się na czterech podstawowych zasadach:

  1. Lek homeopatyczny jest substancją naturalą (pochodzi ze świata roślin, minerałów, zwierząt oraz chorobowo zmienionych tkanek lub wydzielin), przygotowaną w pewien ściśle określony sposób i wypróbowaną w swoim działaniu na zdrowym człowieku (w tzw. homeopatycznej próbie lekowej).
  2. Lek homeopatyczny podawany jest pacjentowi zgodnie z zasadą podobieństwa, po przeprowadzeniu szczegółowego, indywidualnego wywiadu lekarskiego z uwzględnieniem cech, upodobań i nawyków pacjenta koniecznych dla wyboru leku.
  3. Pacjentowi podawany jest wyłącznie jeden lek na raz.
  4. Stosuje się najmniejszą dawkę leku i obserwuje się jej działanie.